Ayazağa Web Sitesi

Ayazağa Haberleri, Resimleri, İlanları

Rauf Denktaş’ın Adı, Şişli’de Kültür Merkezi’ne Verildi

Şişli Belediyesi, geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın adını, ilçede yaptırılan bir kültür merkezine verdi.

 

Şişli Belediyesi tarafından yaptırılan Rauf Denktaş Kültür Merkezi’nin temel atma töreni, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Denktaş’ın ailesinin katılımıyla gerçekleşti. Tesisin temelini, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül birlikte attılar.

 

Törende konuşan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Rauf Denktaş’ın hem Türkiye, hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açısından unutulmaz bir ulusal kahraman olduğunu belirterek, “O’nun adını ilçemizdeki bir kültür merkezine vermekten büyük mutluluk duyuyorum. Bu kültür merkezinin inşaatı kısa sürede tamamlanarak, KKTC’nin kuruluş yıldönümü olan 15 Kasım tarihinde hizmete açılacak” dedi.

 

Rauf Denktaş’ın oğlu, KKTC Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş da törende yaptığı konuşmada, “Babam 88 yıllık ömrünü hiç durmadan, dinlenmeden, Kıbrıs Türklerinin özgürlüğü ve bağımsızlığı için mücadele ederek geçirdi. Bize zorluklar karşısında yılmamayı öğretti. Babamın adının anavatan Türkiye’de yaşatılması, Kıbrıs Türklerinin mücadelesine güç katacaktır” dedi.

 

Temel atma törenine katılan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Türkiye’de yapılan bir kültür merkezine Rauf Denktaş adının verilmesinin çok anlamlı olduğunu söyledi. KKTC’nin kuruluş mücadelesine tanık olan bir kişi olduğunu belirten Eroğlu, “Türkiye, rahmetli Denktaş’ın cenaze töreninde sergilediği duyarlılıkla, Kıbrıs davasına sahip çıktığını tüm dünyaya gösterdi. Bu davanın öncüsü ve kahramanı Rauf Denktaş adının anavatanda yaşatılması, büyük bir vefa örneğidir” şeklinde konuştu.

 

Şişli Ayazağa Mahallesinde temeli atılan Rauf Denktaş Kültür Merkezi, İstanbul’un en önemli kültür kompleksinden birisi olacak. Merkez, 1600  metrekare üzerinde toplam 9000 metrekarelik kullanım alanına sahip. Merkezde, her türlü etkinliğin yapılabileceği teknik donanıma sahip 1200 kişilik büyük bir salonu olacak. Büyük salonun yanı sıra çok amaçlı toplantı salonları her türlü kültürel ve sosyal etkinliğe cevap veren özelliklere sahip olacak.

 

Reklamlar

Şubat 19, 2012 - Posted by | Etkinlik | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s